stebnówka

Jakie są rodzaje ściegów ręcznych?

W erze, kiedy tak modne stało się DIY (z ang. do it yourself), kobiety coraz częściej sięgają po igłę i nitkę i to nie tylko po to, by zszyć dziurę w skarpecie, ale także, by stworzyć coś nowego. Przygodę z szyciem zazwyczaj zaczynamy od prostych projektów: może to być poszewka na poduszkę czy miś dla dziecka. Z czasem jednak spod igły zaczną wychodzić modne ubrania: spódnice czy bluzki. Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteśmy, warto wiedzieć, że szycie ręczne to nie tylko fastryga. Istnieje bowiem wiele ściegów, które możemy stosować we własnych projektach ubrań i nie tylko.

Maszyna do szycia i jej krótka historia

Zanim zgłębimy wiedzę na temat rodzajów ściegów, sprawdźmy, jak przebiegała historia maszyny do szycia, bo przecież to ona w pierwszej kolejności przychodzi do głowy na myśl o szyciu. Można założyć, że zalążki pierwszej maszyny do szycia powstawały już pod koniec XVIII wieku, kiedy to konstruktorzy próbowali wymyślić urządzenie, które naśladowałoby ruchy rąk podczas zszywania tkanin. Oczywiście założenie, że maszyna ma naśladować ręczne szycie, było błędne. Przełomu dokonali Amerykanie: Elias Howe i Walter Hunt, którzy wymyślili maszynę, która wykonywała na tkaninie ścieg stębnowy. Pierwsza stebnówka powstała w 1834 roku. Z kolei w roku 1855 August Clemens Müller wypuścił pierwszą serię maszyn do sprzedaży.

Okazuje się, że maszyna do szycia to wynalazek dopiero z XIX wieku, jak zatem wcześniej szyto piękne suknie, fraki czy bieliznę? Oczywiście ręcznie. Szyciem zajmowały się modystki, które po zdjęciu miary z człowieka ręcznie szyły odzież. By poszczególne elementy ubrania były nie tylko trwałe, ale też by prezentowały się dobrze, modystki musiały opanować do perfekcji różne rodzaje ściegów, czyli sposób oraz technikę ich wykonywania.

Co to jest ścieg i jakie są jego rodzaje?

Najprościej rzecz ujmując, ścieg określa się jako sposób poprowadzenia nitki na materialne, pomiędzy jednym a drugim nakłuciem tkaniny. Ściegi ręczne dzielimy na trzy grupy: łączące, brzegowe oraz ozdobne.

Ściegi łączące

Ściegi łączące wykorzystywane są do mocnego i trwałego połączenia dwóch kawałków materiału. Ścieg powinien być poprowadzony równo i gęsto, a nitka powinna być równomiernie naciągnięta. Rodzaje ściegów łączących to fastryga, ścieg z igłą, ścieg stębnowy i łańcuszkowy. Na czym polega każdy z nich?

  • Fastryga jest ściegiem pomocniczym, który ułatwia szycie poprzez ustabilizowanie dwóch fragmentów materiału – zapobiega przesuwaniu się ich w momencie wykonywania ściegu właściwego. Ten rodzaj ściegu umożliwia także marszczenie tkaniny.

  • Ścieg z igłą jest najczęściej spotykanym ściegiem w szyciu ręcznym. Trwale i mocno łączy dwa kawałki materiału.

  • Ścieg stębnowy – jeśli jest wykonany równo i precyzyjnie do złudzenia przypomina ten, który szyje maszyna do szycia. Pełni funkcję ściegu łączącego, ale też dekoracyjnego. Jeśli poprowadzimy go na prawej stronie wcześniej złączonego materiału, uzyskamy efekt stebnowania, ale też dodatkowo wzmocnimy łączenie tkanin.

  • Ścieg łańcuszkowy jako jedyny wśród ściegów łączących jest elastyczny. Mimo że jego zadaniem jest łączenie oddzielnych partii materiału, najczęściej jest kojarzony z wyszywaniem.

Ściegi brzegowe

Ściegów brzegowych używamy wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć tkaninę przed strzępieniem. Wyróżniamy ścieg obrzucający skośny oraz dziergany.

  • Ścieg obrzucający skośny stosowany jest do obrzucania brzegu tkaniny z zaznaczeniem, że im jest ona cieńsza, tym ścieg powinien być gęstszy.

  • Ścieg dziergany stosowany jest nie tylko do zabezpieczenia brzegów tkaniny, ale także do dziergania dziurek na guziki.

Ściegi ozdobne

Ich funkcji wyjaśniać nie trzeba. Są to ściegi, które mają być elementem dekoracyjnym tkaniny. Do najbardziej znanych ściegów ozdobnych zaliczyć można ścieg sznureczkowy, zakopiański czy krzyżykowy.

Stebnówka a szycie ręczne

Szycie ręczne ma swoje uroki i na pewno własnoręczne stworzenie odzieży każdą szyjącą osobę napawa dumą. Wiele kobiet amatorsko zajmujących się szyciem z czasem jednak zastanawia się nad zakupem maszyny do szycia. Najczęściej wybieranym urządzeniem jest stębnówka Juki, z której z powodzeniem można korzystać w zaciszu własnego domu, jednak stosowana jest także w zakładach krawieckich. Stebnówka może być jednoigłowa lub dwuigłowa. Stębnówka Juki dostępna jest w kilku podklasach, które wyznaczają, jakie materiały mogą być szyte. Taka profesjonalna maszyna do szycia to propozycja dla kobiet, które z miłości do szycia chcą stworzyć biznes i pragną otworzyć własny zakład krawiecki.

stebnówka Juki
Stębnówka Juki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *