moschino outlet t-shirt

T-shirt – ponad sto lat historii

T-shirt – dziś noszą go nie tylko mężczyźni, ale też kobiety, a mało kto wie, że kiedyś stanowił element męskiej bielizny. T-shirt to baza w niejednej stylizacji. Ubieramy go do pracy, na spotkanie ze znajomymi czy na wyjście do klubu tanecznego. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie T-shirty zajmują większość część każdej męskiej szafy. Skoro tak chętnie go nosimy, warto wiedzieć, jak wyglądała historia tego elementu garderoby.

Męska bielizna nie dla oczu innych

Pierwszy T-shirt miał formę męskiej bielizny jednoczęściowej, z nogawkami i długim rękawem. Oczywiście był w kolorze białym, a rozpinany był na guziki. Z czasem forma tego elementu garderoby zmieniła się na bieliznę dwuczęściową, aż do momentu, kiedy pozostała jedynie jej górna część, czyli tylko koszulka. Nadal jednak stanowiła ona element bielizny, dlatego przez mężczyzn była skrzętnie zakrywana innymi ubraniami. Białe T-shirty, które były noszone samodzielnie, po raz pierwszy ujrzały światło dzienne jako element stroju marynarzy. Później w ich wyglądzie zaszło wiele zmian.

Początkowo zmianie uległ materiał, z którego zostały wykonane: wełna została zastąpiona bawełną. Rękawy zostały skrócone, a kołnierzyk obszyto lamówką. Wszystkie te innowacyjne, jak na tamte czasy, rozwiązania, sprawiły, że koszulka w 1938 roku stała się wygodnym i praktycznym elementem garderoby, który zaczął przypominać współczesny T-shirt.

T-shirt w historii wojska i…kinematografii

W 1942 roku pojawił się model koszulki T.Type, który dedykowany był US Navy. Od tej nazwy prawdopodobnie wzięła się nazwa T-shirt, która jest przecież stosowana do dziś. Wizerunek żołnierza czy marynarza, a więc muskularnego mężczyzny w opiętej koszulce bardzo szybko podchwycił przemysł filmowy. Na srebrnym ekranie zaczęli się pojawiać gwiazdy kina w T-shirtach. Przykładem jest Marlon Brando w filmie „Tramwaj zwany pożądaniem” czy James Dean w „Buntowniku bez powodu”. To tylko umocniło pozycję T-shirtu w branży odzieżowej.

marlon brando T-shirt

T-shirt formą buntu

Kolejną ważną datą w historii T-shirtu jest rok 1948. To wtedy na koszulkach zaczęły pojawiać się nadrukowane slogany mające zachęcić do głosowania w wyborach prezydenckich na kandydata na to stanowisko, Thomasa Dewey’a.

Kolejną rewolucję można było obserwować w roku 1960, kiedy wynaleziono plastizol – nowy rodzaj atramentu. Pozwalał on na umieszczanie nadruków na T-shirtach, które nie spierały się tak szybko. W tym okresie na koszulkach umieszczano różnego rodzaju nadruki: slogany antywojenne i hasła reklamowe. T-shirt stał się więc sposobem na wyrażenie własnych poglądów i na podkreślenie własnej osobowości. W tej dekadzie T-shirt przestał też być domeną wyłącznie mężczyzn. I choć kobiety coraz chętniej decydowały się na ten element garderoby, to na wybiegach i w czasopismach modowych pojawił się dopiero w latach 80.

T-shirt war

Współczesny T-shirt

Jak widać, droga T-shirtu do jego obecnego stanu była bardzo długa. Metamorfoza zaczęła się od białej koszulki połączonej z nogawkami, przez koszulki z nadrukami, wizerunkami zespołów muzycznych, aż po T-shirty z ciekawymi hasłami, które nosimy dzisiaj. T-shirt może być elementem większość stylizacji, a wszystko przez komfort noszenia, jaki daje. Bawełniany materiał miękko opina się na ciele i nie krępuje ruchów, przez co jest bardzo wygodny. Koszulkę typu T-shirt możemy nosić samodzielnie ze spodniami, ale można na nią założyć bluzę lub sweter. Stylizacje z wykorzystanie T-shirtu sprawdzą się przede wszystkim na co dzień (do pracy czy szkoły), ale z powodzeniem można go także zakładać na wyjście z przyjaciółmi czy seans w kinie z dziewczyną.

Najmodniejsze koszulki: Dsquared2, Guess, Moschino – outlet i jego oferta

Koszulki typu T-shirt znajdują się w ofercie niemal każdego projektanta i producenta odzieży. Ten element garderoby jest odporny na trendy, co widać po jego ponad 100-letniej historii. W tym przypadku nie ma wiodącej marki, która kojarzona jest z T-shirtów jedynych w swoim rodzaju. Można jednak wyróżnić marki, które według klientów oferują najciekawsze modele. Dsquared2, Guess, Moschinooutlet internetowy Ubierzsie.com wskazuje, że T-shirty tych marek cieszą się największą popularnością. Są młodzieżowe, bazują na żywych kolorach i są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w wielu sytuacjach. Dsquared2, Guess, Moschinooutlet internetowy wskazuje też, że przy zakupie markowego T-shirtu jest istotna nie tylko jego cena, ale też jakość wykonania. T-shirty wspomnianych marek uznawane są za najtrwalsze, co nie oznacza, że na uwagę nie zasługuje też wersja wizualna. A jak Wam podobają się propozycje T-shirtów Dsquared2, Guess i Moschino?

T-shirt Moschino
T-shirt Moschino
T-shirt Guess
T-shirt Guess
T-shirt Dsquared2
T-shirt Dsquared2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *